31 декабря — Неделя пред Рождеством Христовым, СВЯТЫХ ОТЕЦ.

Утр. — Ев. 8-е, Ин. 22:11-18
Лит. — Недели пред Рождеством Христовым:
Евр. 11:9-10,17-23,32-40, Мф. 1:1-25

31 декабря — Неделя святых отец, последняя Неделя перед Рождеством Христовым.

В «Неделю святых отец (отцов)» (ближайшее воскресенье перед Рождеством) Церковь вновь воспоминает всех ветхозаветных святых, но особо прославляются предки Иисуса Христа по плоти, в Евангельском чтении на Литургии приводится человеческая родословная (генеалогия) Иисуса Христа.См. толкование на Евангелие от Матфея  (Профессор Александр Павлович Лопухин)

Неделя святых отец- Икона Рождества

Тропарь отцов,глас 2
Велия веры исправления:/ во источнице пламене, яко на воде упокоения,/ святии трие отроцы радовахуся,/ и пророк Даниил/ львом пастырь, яко овцам, являшеся./ Тех молитвами, Христе Боже,// спаси души наша.

Кондак отцов, глас 1
Веселися, Вифлееме, Евфрафо, готовися:/ се бо Агница, Пастыря великаго во утробе носящи, еже родити тщится,/ Егоже зряще, Богоноснии отцы веселятся,// с пастырьми поюще Деву доящую.